HrvatskiEnglishDeutsch
counterUkupno posjetitelja4783336
Srijeda12lipnja2024.
Osvrt na projekte u 2010. godini
Četvrtak, 05. svibnja 2011. piše fra Ivica Perić

Osvrt na projekte u 2010. godiniVeć unaprijed znam da će ovaj moj tekst biti jedan od dužih. Pokušat ću rezimirati sve što smo učinili tijekom prošle godine. Iako smo o svim projektima redovno pisali na ovoj web stranici, ovdje ću ih poslagati na jedno mjesto.

Dok smo radili skicu za ovaj tekst, shvatili smo da smo doista puno toga učinili. Nije da se hvalimo, ali drago nam je vidjeti tako popunjen raspored događaja.

Dakle, uz redovan pastoralni rad, projekti u našoj školi 'Otac Vjeko' nizali su se jedan za drugim, a uz to smo povećali broj i učenika i školskih odjeljenja. No, krenimo redom...

1U siječnju nam je, kao i svake godine, počela nova školska godina. Dosadašnjim odjelima stolara, zidara i krojača, pridružili smo tri nova odjeljenja pa djecu obučavamo i za električare, vodoinstalatere te zavarivače. Na svoja mjesta u školi pohitalo je 227 učenika, od kojih je 158 dječaka, a 70 djevojčica. Za stolare su se školovala 53 dječaka - 28 u prvoj, a 25 u drugoj godini obrazovanja.

Među 102 učenika zidarskog smjera (u prvoj godini ih je 53, a u drugoj 49) bile su i tri djevojke. Zato je krojački smjer bio isključivo ženski i tamo se među 67 djevojčica "uguralo" samo šest dječaka. U svoje klupe u tri potpuno nova odjeljenja, gdje školovanje traje jednu godinu, pohitalo je još 36 učenika (dvije djevojčice i 34 dječaka). Dakle, prošlu školsku godinu imali smo ukupno 263 učenika. Djevojčica je bilo 27 posto, a dječaka 73 posto.

nove kuće za naše učitelje2Zahvaljujući pomoći njemačke Franziskaner Mission iz Dortmunda uspjeli smo izgraditi čak 16 novih kuća za naše školsko osoblje. To je doista velika stvar. Mnogi od naših učitelja živjeli su u vrlo skromnim uvjetima, nisu imali svoj krov nad glavom i stalno su ovisili o nekom drugom. Danas svi oni imaju svoje kuće i mogu biti primjer svim ostalim mještanima Kivumua – da se školovanje itekako isplati! U izgradnji kuća od pečenih ili sušenih cigli koristili su se svi resursi Centra. Kuće su gradili učenici zidarstva, a namještajem su ih opremili učenici stolari.

kontejner Limenko3U svibnju nam je stigao Limenko, kontejner iz Kanade pun stvari koje su nam potrebne za svakodnevni rad. Tu su bile i knjige za našu školsku knjižnicu. Kada smo ga ispraznili, nismo 'limenka' htjeli tek tako pustiti. Iskoristili smo ga, preuredili i u njemu će biti uredi za školsko osoblje.

4Blijedi, bijeli veliki kontejner uspjeli smo pretvoriti u pravu seosku atrakciju. Beverly, naša gošća iz Kanade, oslikala ga je i od njega napravila pravog šarenog ljepotana koji sada krasi naše školsko dvorište.

5Uz pomoć prijatelja iz Njemačke i Kanade za naše smo učitelje organizirali nekoliko seminara. U vrijeme školskih praznika naši učitelji, tako, nisu odmarali. Oni su se dodatno usavršavali. Organizirali smo im dva tečaja šivanja i krojenja te tečaj matematike i engleskog jezika.

6Knjige koje smo dobili iz Kanade, ukupno 10.936 knjiga, popisali smo, uveli u računalo, poslagali na police i pripremili ih da služe našim učenicima.

još jedna zgrada osnovne škole7Započeli smo i izgradnju još jedne zgrade osnovne škole. Taj je projekt još u tijeku.

8Na zemljištu koje smo dobili od biskupije uredili smo devastirane zgrade koje smo tamo zatekli. Naime, na terenu su se nalazile devastirane četiri zgrade koje su se nekada davno koristile za potrebe osnovne škole. Do sada smo uspjeli u potpunosti obnoviti i opremiti tri zgrade s tri učionice i dva magazina. Nove učionice sada koriste učenici naše strukovne škole jer su nam potrebne zbog stalnog porasta broja učenika.

9Uz uređivanje postojećih objekata ovili smo i geometrijsko mjerenje, topografsko mjerenje, ravnanje i čišćenje zemljišta na kojemu ćemo, nadam se, ove godine započeti izgradnju srednje škole.

zečevi10Izradili smo dodatnih 35 stolova i 70 stolica za učionice.

11Pokrenuli smo projekt Zečevi i projekt Vrt. Riječ je o projektima uz pomoć kojih smo osmislili i omogućili što raznovrsniju prehranu za naše učenike koji svakoga dana nastave kod nas imaju topli obrok. Projekt Zečevi odnosi se na kupovinu i uzgoj zečeva kako bi djeca, barem jednom mjesečno, mogla jesti meso. Izgradili smo veliki zečinjak, kupili prvih 100 komada zečeva i brinemo o tome da se njihova populacija povećava. Sada ih imamo oko 120, a djeci jednom u mjesecu omogućavamo toliko željeni mesni obrok.

Za projekt Vrt brinu se sami učenici. Ustupili smo im jedan dio našega zemljišta gdje smo zajedno zasadili razne poljoprivredne kulture. Sada za školsku kuhinju sami uzgajamo razno povrće kao sto su kupus, mrkva, grah, krumpir... Na taj smo način smanjili troškove za nabavku hrane, a djeci omogućili kvalitetniju prehranu.

12U prosincu smo zaključili školsku godinu. Školske klupe, nakon završenog programa, napustilo je 126 učenika, među kojima je bilo 97 momaka i 29 djevojaka.

 

Kupnjom knjiga pomažete naše projekte u Centru Otac Vjeko!

a00379_introOrganizirajte se, pozovite svoje prijatelje i sve koji nam žele pomoći. Naručite knjige, pročitajte zanimljivo štivo, naučite ponešto novo i - pomozite da i djeca Kivumua uz našu pomoć nauče mnogo toga. Tako ćemo zajedno tim mališanima osigurati bolju i sigurniju budućnost.Kako do knjiga?

Centar Otac Vjeko

copyright © 2005-2024 vjeko-rwanda.info • Sva prava pridržana • Koncept, izrada i održavanje portala: Edvard Skejić