HrvatskiEnglishDeutsch
counterUkupno posjetitelja4792465
Subota22lipnja2024.
Puno je sjajnih projekata napravljeno u 2018., čak smo kupili i školski autobus!
Ponedjeljak, 21. siječnja 2019. piše fra Ivica Perić

Osvrt na 2018.

Zahvaljujući svima vama koji ste nam nesebično pomagali i tijekom 2018. godine, s velikom radošću mogu reći kako je još jedna izuzetno uspješna godina iza nas. Uspjeli smo povećati broj djece i mladih u našem Centru Otac Vjeko te nastaviti s projektima izgradnje i modernizacije naših objekata.

U okviru Centra Otac Vjeko sada imamo oko 700 djece i mladih o kojima skrbimo, a koji pohađaju jednu od naših obrazovnih ustanova – vrtić, osnovnu školu (koja je tek pokrenuta), dvije srednje škole – Strukovnu i Tehničku. Zahvaljujući svima vama, našim je učenicima omogućeno obrazovanje i svakodnevni topli obrok.

Na početku godine pokrenuli smo novi projekt – Prijatelj Centra Otac Vjeko. Prijateljem Centra mogu postati svi oni koji putem Humanitarne udruge Srce za Afriku tijekom godine uplate minimalnu donaciju od 750 kuna/ 100 eura / 200 KM. Uplatitelj tom donacijom pokriva dio troškova srednjoškolskog osiguranja i svakodnevni topli obrok jednog od učenika Centra Otac Vjeko. Važno je znati da Prijatelji Centra Otac Vjeko našim učenicima mogu pomagati i mjesečnim uplatama, ne mora biti uplata za cijelu godinu odjednom. Sami biraju dinamiku uplate tijekom godine.

Nemaju višegodišnju obvezu plaćanja. Svake godine odlučuju ponovo žele li i dalje biti Prijatelji Centra.

Prijatelj Centra Otac Vjeko možete postati bilo kada u godini. Pisma se šalju svaka četiri mjeseca i kada god da postanete Prijatelj Centra, svakako ćete u sljedećih godinu dana dobiti pisma.

Ovaj se model pokazao boljim od onih klasičnih kumstava, jer ne obvezuje Prijatelje da plaćaju nekoliko godina, nego onoliko dugo koliko su u mogućnosti. Naime, klasično kumstvo je plemenita, ali dugotrajna i skupa obveza. Srednjoškolsko obrazovanje po učeniku nas košta 250 do 350 eura za školsku godinu. Stvaranjem obaveze prema kumovima, dovodimo ih u nezgodan položaj. Jer ih se obvezuje da za djecu uplaćuju točno određene iznose i to nekoliko godina. Problemi kumstava započinju ako donatori, iz raznih razloga, više nisu u mogućnosti skrbiti o svome štićeniku. Stoga smo odlučili uvesti ovaj prihvatljiviji model za naše podupiratelje. Prijatelji Centra Otac Vjeko tijekom godine na svoje adrese dobiju pisma s novostima iz misije te pisma naših učenika o tome kako im je u školi. Ako još niste postali Prijatelj Centra Otac Vjeko, a to želite, javite nam se na mail Ova e-mail adresa je zaštićena od spam robota, nije vidljiva ako ste isključili JavaScript .

Ukoliko niste u mogućnosti plaćati iznos od 100 eura godišnje, svaka vaša donacija, u bilo kojem iznosu, također će nam biti od velike pomoći. Nama je svaka pomoć, bez obzira na iznos, velika k'o kuća!

Osim što smo tijekom godine povećali broj djece u našim školama, krenuli smo i u izgradnju dva učenička doma – jedan za djevojke i jedan za momke. U učeničkim domovima će biti smješteni naši učenici koji dolaze iz udaljenijih mjesta, a nemoguće im je putovati u školu, jer im to roditelji ne mogu priuštiti. Mnoga darovita djeca, koja idu u našu školu, bila su primorana pješačiti i na desetke kilometara samo kako bi mogli kod nas pohađati nastavu. A to im je kao prvo vrlo iscrpljujuće, a kao drugo i vrlo opasno, jer nastava počinje u 7,30 ujutro i završava u 17 sati popodne, pa su mnogi od njih morali pješačiti i po mraku. U Ruandi cijelu godinu sviče u 6 ujutro, a mrak pada u 18 sati.

Izgradili smo temelje za oba doma, a u tijeku je izgradnja doma za djevojke. Zgrade oba doma bit će naslonjene jedna na drugu, a svaka će biti 'zatvorenog' oblika, kao i naše škole, sa dvorištem u sredini. Svaki dom će imati po šest velikih, prostranih soba, veličine učionice, u kojima će biti smješteni kreveti na kat. Naravno, imat će i kupaonice, toalete i dvorište za odmor. I svaki dom će biti kapaciteta 240 učenika.

Također, vrlo smo sretni jer smo ove godine za potrebe Centra Otac Vjeko kupili i mini autobus, kapaciteta 29 sjedećih mjesta, kojim ćemo svoje učenike voziti na ekskurzije. Naime, kako je ovo izuzetno siromašna sredina, mnoga djeca iz Ruande nikada u životu nisu odmakla od svoga sela. Recimo, iako im je glavni grad Kigali udaljen tek 45 kilometara, više od 90 posto djece iz Kivumua nikada nije vidjelo grad. Ruanda ima i prekrasne nacionalne parkove u koje dolaze turisti iz cijeloga svijeta kako bi vidjeli divlje životinje poput gorila, slonova, žirafa, zebri... Mnogi stanovnici Kivumua, čak i odrasli, nikada u životu nisu dobili takvu priliku. Sada ćemo i to promjeniti. Našim učenicima to če biti dodatna motivacija za rad, jer ekskurzije će im biti nagrade za dobra zalaganja, dobre rezultate, dobre ocjene.

Nabavili smo i nova prijenosna računala za naš informatički kabinet, nove mašine za šivanje za naš krojački odjel, nabavili kompletan materijal za praktičnu nastavu, osigurali plaće učiteljima...

Iza nas je i veliki projekt natkrivanja cijelog jednog školskog dvorišta. Školsko dvorište unutar srednje Tehničke škole, kompletno smo natkrili krovom koji se proteže kao “kišobran” iznad cijele školske zgrade. Na taj način smo omogućili da se, čak i kada kiša pada, u dvorištu nesmetano obavljaju jutarnja prozivka svih učenika i zajednička molitva, kao i sportske aktivnosti nakon nastave.

Ono što nas čini posebno zadovoljnima jest činjenica da više od 90 posto mladih, koji kod nas završe školovanje, nađe posao i danas žive jedan bolji život. A do danas je, u Centru Otac Vjeko, školu završilo oko 2.000 mladih ljudi.

Tijekom 2018. godine obišli smo mnoga mjesta i gradove po Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini, gdje smo prmovirali knjigu "Fra Vjeko Ćurić svetac našeg doba", autora Željka Garmaza, čiji je kompletan prihod od prodaje također iskorišten za naše projekte. Drago mi je što sam mnoge od vas konačno i upoznao te da smo vam kroz kratki film Dine Senčara, koji smo prikazivali na promocijama, uspjeli dočarati život u Kivumuu i rad Centra Otac Vjeko.

Mi svjedočimo tome kako ispružene ruke prema siromašnima, mogu napraviti velike stvari. Hvala vam što ste zajedno s nama ispružili ruke! Činiti dobro drugima, nešto je najljepše što čovjek može učiniti za sebe.

Hvala vam od srca, pratite nas i dalje i u Novoj 2019. godini u kojoj vam svima želimo puno blagoslova, zdravlja, ljubavi, sreće i uspjeha!

Osvrt na 2018

Osvrt na 2018

Osvrt na 2018

Osvrt na 2018

Osvrt na 2018

Osvrt na 2018

Osvrt na 2018

Osvrt na 2018

Osvrt na 2018

Osvrt na 2018

Osvrt na 2018

 

Kupnjom knjiga pomažete naše projekte u Centru Otac Vjeko!

a00379_introOrganizirajte se, pozovite svoje prijatelje i sve koji nam žele pomoći. Naručite knjige, pročitajte zanimljivo štivo, naučite ponešto novo i - pomozite da i djeca Kivumua uz našu pomoć nauče mnogo toga. Tako ćemo zajedno tim mališanima osigurati bolju i sigurniju budućnost.Kako do knjiga?

Centar Otac Vjeko

copyright © 2005-2024 vjeko-rwanda.info • Sva prava pridržana • Koncept, izrada i održavanje portala: Edvard Skejić