HrvatskiEnglishDeutsch
counterUkupno posjetitelja4826963
Petak12srpnja2024.
Naši učenici rade na izgradnji sveučilišnog kampusa u Ugandi
Ponedjeljak, 19. rujna 2011. piše fra Ivica Perić

Sveučilišni kampus Uganda Martyrs UniversitySveučilište Uganda Martyrs University (UMU), kojega se najčešće naziva Nkozi – prema mjestu 88 kilometara južno od Kampale u kojem je smješteno, premda je osnovano tek 1993. godine, već je steklo kultni status u ugandskom sustavu i smatra se elitnom afričkom obrazovnom ustanovom.

Nkozi je startao s dvije učionice u koje su se prije 18 godina smjestila tek 84 studenta. I od tada se ne prestaje širiti i povećavati svoju ponudu. U zadnjoj akademskoj godini ovo je sveučilište doseglo prešlo brojku od 5.000 studenata...

No, da ne pričam previše o Nkoziju i brojnim mogućnostima koje se tamo otvaraju ambicioznim studentima. Želim napomenuti da je prije nekoliko dana 20 naših učenika, koji su završili drugu godinu zidarskog smjera, krenulo u Nkozi. Tamo će raditi na izgradnji novih zgrada te na proširenju kampusa u kojem trenutno stalno boravi 1.200 studenata.

Mary MoranOvime će učenici našeg Centra Otac Vjeko na najbolji način pokazati što su naučili u našem malom Kivumuu. I imat će idealnu priliku dodatno proširiti svoje zidarske tehnike radeći uz 15 sjajnih zidara iz Republike Irske. Naravno, kao i u mnogim stvarima koje smo radili, tako i ovaj put u pozadini cijele priče stoji naša velika prijateljica i anđeo čuvar Mary Moran.

Međutim, ne bi Mary omogućila našim učenicima tako odgovoran posao da se oni već višekratno nisu dokazali radeći na mnogim građevinama u Ruandi. A oni na ovaj način dobivaju sjajnu mogućnost da, radeći na tako velikom projektu, ostvare svoju praktičnu nastavu.

U početku naše suradnje se, gotovo stidljivo, uzimala tek nekolicina učenika za ovakve projekte. Kvalitetom svojih uradaka i odgovornim odnosom prema poslu učenici iz Kivumua su vrlo brzo sami izborili svoje mjesto pod Suncem. Rad na proširenju kampusa u Nkoziju šlag je na tortu i najbolji pokazatelj da smo na dobrom putu. Prije tri godine prvi put smo u većem broju poslali naše učenike na usavršavanje u Ugandu. Poslodavci su bili oduševljeni. Učenici su bili prezadovoljni. A i ja sam bio ponosan na njih. Ovo je još jedan korak naprijed. Idemo dalje!

Foto galerija

 

Kupnjom knjiga pomažete naše projekte u Centru Otac Vjeko!

a00379_introOrganizirajte se, pozovite svoje prijatelje i sve koji nam žele pomoći. Naručite knjige, pročitajte zanimljivo štivo, naučite ponešto novo i - pomozite da i djeca Kivumua uz našu pomoć nauče mnogo toga. Tako ćemo zajedno tim mališanima osigurati bolju i sigurniju budućnost.Kako do knjiga?

Centar Otac Vjeko

copyright © 2005-2024 vjeko-rwanda.info • Sva prava pridržana • Koncept, izrada i održavanje portala: Edvard Skejić