HrvatskiEnglishDeutsch
counterUkupno posjetitelja4789220
Četvrtak20lipnja2024.
Šumeći imunitet
Petak, 30. rujna 2011. piše fra Ivica Perić

Šumeći imunitetZa kratkog boravka u Hrvatskoj i BiH, gdje sam morao doći izraditi nove dokumente koji su mi ukradeni u Ugandi, susreo sam se sa svojim dragim prijateljima. Oni stalno prate naš rad u Kivumuu i bez obzira na kilometarsku udaljenost, uvijek su uz nas te su spremni pomoći u svakome trenutku.

Dali su mi dobru ideju. Predložili su mi da za pothranjenu djecu ponesem tablete multivitamina. Tih malih tabletica, koje se u razvijenim zemljama mogu kupiti gotovo u svakoj trgovini i za relativno malo novaca, kod nas u Ruandi ima ko vode u Sahari, a koštaju k'o suho zlato.

I zato sam dolazak u Europu iskoristio i da svoje putne torbe 'natovarim' multivitaminima, tim toliko vrijednim dodacima prehrani, koji će pothranjenoj dječici iz naše župe itekako pomoći u njihovom oporavku. Naravno, kutije multivitamina trebalo je nekako i kupiti. U tome su mi, opet, nesebično pomogli Misijski ured u Zagrebu, Svjetlo riječi iz Sarajeva te mnogi drugi dragi prijatelji iz Hrvatske i BiH. Sve je sretno stiglo u Ruandu i Kivumu, a multivitamine sam na raspolaganje dao časnim sestrama koje rade u dispanzeru, koji je u našoj župi pokrenuo još pokojni fra Vjeko Ćurić.

Sestre su prezadovoljne, jer kažu da su te šumeće tabletice pothranjenoj djeci izvanredan nadomjestak, odnosno izvor esencijalnih vitamina te im podižu imunitet. A u našoj župi, gdje mnoge obitelji topli obrok jedu tek dva do tri puta tjedno, još uvijek ima dosta pothranjene djece. One najteže slučajeve smještamo u dispanzer na sedam dana i tamo sestre o njima vode brigu te prate njihovo napredovanje.

Čak i kada djeca odu iz dispanzera, moraju jednom tjedno doći kod sestara na pregled kako bi provjerile njihovo zdravstveno stanje. Tu dobiju hranu i vitamine za sljedećih tjedan dana. I tako iz tjedna u tjedan. Borimo se na sve moguće načine kako bi svojim župljanima omogućili najbolju moguću skrb. A to ne bi mogli bez naših dragih i vjernih prijatelja!

Foto galerija

 

Kupnjom knjiga pomažete naše projekte u Centru Otac Vjeko!

a00379_introOrganizirajte se, pozovite svoje prijatelje i sve koji nam žele pomoći. Naručite knjige, pročitajte zanimljivo štivo, naučite ponešto novo i - pomozite da i djeca Kivumua uz našu pomoć nauče mnogo toga. Tako ćemo zajedno tim mališanima osigurati bolju i sigurniju budućnost.Kako do knjiga?

Centar Otac Vjeko

copyright © 2005-2024 vjeko-rwanda.info • Sva prava pridržana • Koncept, izrada i održavanje portala: Edvard Skejić