HrvatskiEnglishDeutsch
counterUkupno posjetitelja4836324
Srijeda17srpnja2024.
Višemjesečne kiše i pandemija koronavirusa dodatno otežale ionako tešku situaciju
Ponedjeljak, 24. kolovoza 2020. piše fra Ivica Perić

Kivumu

Ne znam kako bih jednostavno opisao ovu situaciju sada u našem Kivumuu. Da je lako, nije. Zbog koronavirusa sve je u blokadi, mnogi su bez ikakvoga posla, a višemjesečne kiše uništile su sve ono što su si ljudi posadili, pa je gladnih sve više. Ionako teška situacija, sada je još teža.

Prateći razvoj stanja u Europi, vezano uz koronavirus, i u Ruandi je vlast u ožujku donijela odluku o zatvaranju svih vrtića, škola i fakulteta, zabranjene su mise, bilo kakva okupljanja te odlasci iz mjesta prebivališta.

Koronavirus širi se i po Ruandi, samo se to kod nas ne može tako pratiti kao u Europi. Jer ovdje ljudi, posebno u ruralnim područjima, kao što je Kivumu, najčešće ne idu liječniku jer nemaju nikakvu zdravstvenu skrb, a nemaju novaca da sebi plate liječenje. Zato se molimo da to sve ovdje ne uzme prevelik danak, jer ovdje ljudi nisu u mogućnosti održavati higijenu kao Europljani. U našoj župi Kivumu imamo 35.000 stanovnika i niti jedna jedina kuća nema dovod vode. Koriste se vodom sa česmi koje smo postavili na nekoliko mjesta u selu. Uz to, mnogima je već uvelike oslabljen imunitet jer nemaju redovne obroke, ne odlaze liječniku.

Kao do i to već nije dovoljna muka, tu nas još prate stalne kiše, evo već godinu dana. Od kolovoza prošle godine nismo imali sušna razdoblja. Tako da je većina usjeva uništena. Propale su žetve i u prosincu i u lipnju. I na ono malo zemlje što imaju u svojim vrtovima, uglavnom ne mogu ništa proizvesti, jer sve što posade im propadne od velike količine kiše.

Kako bismo barem malo ublažili ovu tešku situaciju, a budući da naša djeca ne dolaze u vrtić i škole, odlučili smo krenuti s podjelom hrane kako bi svi naši korisnici i njihove obitelji, ali i drugi mještani Kivumua, imali barem jedan obrok u danu.

Za sada dijelimo hranu koja je bila namijenjena za obroke naših učenika u školi. Prednost imaju obitelji svih naših učenika. Jer to i jest bila hrana za njih. No, Bogu hvala, imamo i viška, pa dijelimo i drugim mještanima Kivumua, posebno onima s više djece. Do sada smo podijelili oko 15 tona hrane – graha, riže, kukuruznog brašna...

No, ni to uskoro neće biti dovoljno. Vrijeme ide, kiše čine svoje, pa će nam uskoro trebati nova količina hrane kako bismo ih mogli nahraniti. Zato vam hvala svima koji nam pomažete. Jer, iako nam djeca trenutno ne idu u školu, našli smo načina da ne budu gladni. I ne samo oni, nego i njihove obitelji. Hvala svim našim donatorima!

Budući da nam škole ne rade, naši su učitelji ostali bez posla. Kako bismo im osigurali plaću, predložili smo im da nam dođu pomagati u rekonstrukciji našeg školskog Centra Otac Vjeko. Dok nema nastave, odlučili smo dograditi dio centra te povećati broj radionica i učinica kako bismo mogli smjestiti još više djece u naš školski centar. Nova radionica za stolare i zavarivače je pri kraju, učionice za vrtić i osnovnu školu se sređuju i privode kraju. Uređuje se teren oko škola i sprema se sve za povratak učenika, iako još i samo ne znamo kada će to biti. Svi učitelji pristali su na ovaj prijedlog i dolaze raditi s nama svakoga dana kako zaradili i imali sredstava za preživljavanje. Presretni su jer smo im dali ovu mogućnost, da ipak zarade, iako ne rade s učenicima.

Sve to uspijevamo zahvaljujući donacijama hrvatskoga naroda i vrlo smo zahvalni na tome.

Svi iz Hrvatske koji nam žele pomoći donaciju u kunama mogu uplatiti naš IBAN u Addiko Bank:
HR77 2500 0091 1013 6645 3

Poziv na broj ne treba, odnosno u tom slučaju u model se piše samo broj 99. Ako vam tako ne prolazi, u model pišete 00, a u poziv na broj datum uplate bez točki i zareza. Primatelj je Humanitarna udruga Srce za Afriku, Kralja Zvonimira 15, Osijek, a u opis plaćanja samo treba navesti 'DONACIJA'.

Svi iz BiH koji nam žele pomoći, donaciju u KM nam mogu uplatiti na naš račun u Sberbank u BiH:
1404101130000942.

U poziv na broj piše se datum uplate bez točki i zareza. Primatelj je Srce za Afriku, Školska 2, Orašje, a u opis plaćanja samo treba navesti 'DONACIJA'.

Za uplate iz inozemstva i za sve dodatne informacije, javite nam se na mail Ova e-mail adresa je zaštićena od spam robota, nije vidljiva ako ste isključili JavaScript

Kivumu

Kivumu

Kivumu

Kivumu

Kivumu

Kivumu

Kivumu

Kivumu

 

Kupnjom knjiga pomažete naše projekte u Centru Otac Vjeko!

a00379_introOrganizirajte se, pozovite svoje prijatelje i sve koji nam žele pomoći. Naručite knjige, pročitajte zanimljivo štivo, naučite ponešto novo i - pomozite da i djeca Kivumua uz našu pomoć nauče mnogo toga. Tako ćemo zajedno tim mališanima osigurati bolju i sigurniju budućnost.Kako do knjiga?

Centar Otac Vjeko

copyright © 2005-2024 vjeko-rwanda.info • Sva prava pridržana • Koncept, izrada i održavanje portala: Edvard Skejić