HrvatskiEnglishDeutsch
counterUkupno posjetitelja1891754
Petak15prosinca2017.
Bibliokontejner smo nazvali - "Limenko"!
Subota, 14. kolovoza 2010. piše fra Ivica Perić

Kad smo nedavno od naših dragih kanadskih prijatelja dobili na dar kontejner pun svega i svačega, više u šali nego ozbiljno uzviknuo sam da ćemo ga pretvoriti u – "bibliokontejner". Količina knjiga prispjelih u pošiljci bila je impresivna, a kontejner je sa svojih 12,5 metara dužine izgledao veličanstveno. Mene, zadrtog Bosanca, pogled na to bogatstvo bacilo je u poeziju. Poigrao sam se riječima, knjige i kontejner uglazbio u jednu riječ, a nakon mjesec dana neprestanog ponavljanja uistinu sam povjerovao u ideju limene knjižnice. I počeo je odmah ostvarivati.

Bibliokontejnerunutrašnjost bibliokontejnera

Danas ponosno svima otkrivam da je "bibliokontejner" skoro gotov! Sa svim odlikama koje krase bilo koju knjižnicu na svijetu. Ali i s jednom velikom razlikom – u izradi našega "bibliokontejnera" sudjeluju isključivo naši učenici koji su, u stvari, budući jedini korisnici našeg knjižnog fonda.

BibliokontejnerBibliokontejner

Naš "bibliokontejner", kojega sam s bogoslovima Branimirom i Matijom te nećakinjom Antonelom već od dragosti prozvao "Limenko", dobio je i svoj natkrov, tako da krov naše nove kulturne ustanove neće služiti za prikupljanje kišnice. A time smo našeg "Limenka" estetski  doradili da više ne sliči na običnu kutiju. Iznutra, pak, prostor smo podijelili u tri dijela. Svaka prostorija će imati svoj prostor, a naši učenici su već zasjekli "limenka" i posao zgotovili tako dobro da netko sa strane neće nikada pogoditi da je to nekada bio običan kontejner. Unutra cemo postavili police koje smo, naravno, svojim rukama napravili.

knjige

knjigeknjige

Iznenadit ću vas s informacijom da sve knjige kompjutorski unosimo u sustav s pripadajućim barcodeom. Nema improvizacije, nema papira. Makar bili u Kivumuu u kojem nema ni struje, ništa nećemo prepustiti slučaju. Taman da knjige iz "bibliokontejnera" omogućimo našim učenicima dva sata dnevno, ta dva sata ćemo raditi kao da smo u Calgaryju. Nećemo žaliti gorivo za agregat koji ćemo u tu svrhu uključivati. Pa neka druga mjesta u Ruandi uče od nas! Uostalom, ta djeca su budućnost ove napaćene zemlje i mi im moramo omogućiti najbolje uvjete za učenje. Iz knjiga koje ste im vi poslali. U "bibliokontejneru" kojeg ste nam vi dopremili!

 

Knjiga 'Naš čo'ek u Africi'Kupnjom knjige pomažete izgradnju srednje škole!

A knjiga će vam ostati kao trajno sjećanje na vašu donaciju. Naručite knjigu, pročitajte zanimljivo štivo, naučite ponešto novo i - pomozite da i djeca Kivumua dobiju školu u kojoj će i oni moći naučiti mnogo toga...Kako do knjige?

Centar Otac Vjeko

copyright © 2005-2017 vjeko-rwanda.info • Sva prava pridržana • Koncept, izrada i održavanje portala: Edvard Skejić