HrvatskiEnglishDeutsch
counterUkupno posjetitelja4789187
Četvrtak20lipnja2024.
Volontiranje u Centru Otac Vjeko
Četvrtak, 21. ožujka 2013. piše fra Ivica Perić

Volontiranje u Centru Otac VjekoS prvim danima 2013. godine, u našu župu počeli su pristizati volonteri iz raznih krajeva Europe. Došli su nam pomoći u različitim područjima – od glazbe, slikarstva, informatike, administracije, pa sve do pomaganju u školskoj nastavi.

Zahvaljujući njima, u našoj strukovnoj školi primjećuju se velike promjene. Tako se, recimo, sa velikih ulaznih vrata u školski centar sada svima smiješe žirafe, zebre i slon, koje nam je naslikala Petra Lidia Ševeljević, slikarica iz Zagreba. Ona je u našu župu stigla početkom veljače i od tada neumorno radi na oslikavanju školskih vrata veselim bojama. Svim novim aktivnostima posebno se vesele mališani iz osnovne škole.

S velikim zanimanjem pratili su svaki novi Petrin zamah kistom! Petra većinu svog vremena provodi s kistom u rukama, okružena bojama. Mališanima je to nešo posebno i potpuno novo. Zato su posebno zadivljeni radom naše umjetnice.

Osim toga, Petra nakon nastave u školi poučava naše učenike osnovama crtanja i tako potiče njihovu kreativnost. Ni to joj nije dosta. Još se u večernjim satima zabavlja oslikavanjem zidova u kući za volontere, koja se nalazi u krugu našeg samostana.

No, crtanje nije jedina novina u našoj školi. Informatičar Domagoj Skledar iz Zagreba radi na osmišljavanju baze podataka koja će olakšati kompletnu školsku administraciju, a početkom sljedećeg mjeseca započet će i sa tečajem informatike na kojem će, ne samo učenicima, nego i svim zainteresiranim mještanima naše župe, pokazati osnove koje će im pomoći da se lakše snalaze na računalu.

Popunjavanjem baze podataka, školskim financijama i nadgledanjem rada nastavnika u našoj strukovnoj školi bavi se ekonomistica Bojana Mutnović, rođena Zeničanka s adresom u Sarajevu. Bojana je u Kivumu stigla početkom siječnja. Ovih dana i naša web stranica ima jednu novost. Od sada naše članke možete čitati i na njemačkom jeziku, a za prijevode na njemački zaslužna je Bojana.

U tome joj pomaže i Uta Leymann, naša nova nastavnica engleskog jezika koja je početkom veljače stigla iz Njemačke. Nakon boravka u Sudanu i Etiopiji, Uta je odlučila doći u Kivumu i pomoći učenicima u savladavanju engleskog.

I na kraju, sve to je praćeno zvukovima glazbe koja se svaki dan nakon nastave može čuti u našim učionicama. Za to je zadužena Katarina Baotić, studentica glazbe iz Bosne. Učenici su odmah na početku pokazali veliki talent za glazbu, a s obzirom da u Ruandi nema glazbenih škola, Katarina sada ima pune ruke posla u glazbenoj edukaciji učenika. U planu joj je osnovati malu školu glazbe i za sve ostale mještane naše župe, koji ne idu u školu, a žele se baviti glazbom, pjevati ili svirati neki od instrumenata.

Iz ovoga možete zaključiti da u našoj maloj zajednici nikad nije dosadno. Naši učenici su željni znanja i zato nam je drago kada nam dolaze ljudi iz različitih krajeva svijeta kako bi prenijeli svoja znanja i vještine na naše učenike i nastavnike.

Foto galerija

 

Kupnjom knjiga pomažete naše projekte u Centru Otac Vjeko!

a00379_introOrganizirajte se, pozovite svoje prijatelje i sve koji nam žele pomoći. Naručite knjige, pročitajte zanimljivo štivo, naučite ponešto novo i - pomozite da i djeca Kivumua uz našu pomoć nauče mnogo toga. Tako ćemo zajedno tim mališanima osigurati bolju i sigurniju budućnost.Kako do knjiga?

Centar Otac Vjeko

copyright © 2005-2024 vjeko-rwanda.info • Sva prava pridržana • Koncept, izrada i održavanje portala: Edvard Skejić